Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla  
Site içi arama :    
 
      Ana Sayfa   |   Genel Başkan   |   Haberler   |   Duyurular   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 9
Bugün: 107
Toplam: 1.156.084
 


 
Disiplin-Ödül Ceza-1

Disiplin-Ödül-Ceza-1

 

Disiplin, çocuk eğitiminde sağlıklı tutum ve kuralları içerir. Çocuğa aile içinde birtakım kurallar olduğu hissettirilir. İlk toplumsal kuralları da burada öğrenir. Ünlü düşünür eğitimci J.J. Russo: ‘Çocuğunuza hiçbir biçimde sözle ders vermeyin. Çocuk ancak derslerin deneyimlerini almalıdır. Ona ceza uygulamayınız, çünkü o, kabahatin ne olduğunu bilmez.’ der. Russo bu sözüyle yaşayarak öğrenmenin önemini anlatmıştır. Eğer çocuk camı kırmışsa bırakınız bir süre kırık camlı odada kalsın. Çocuk camı kırdığında gördüğü zararı yaşayarak öğrensin. Çocuk dövüldüğünde bedensel izi çabucak kaybolur. Fakat bedensel cezanın oluşturduğu duygusal yaranın onarımı çok güçtür. Eğitimde ödüllendirmek kadar, cezanın da etkili olduğu açıktır. Ancak uygulanacak ceza çocuğa insanlar arası ilişkileri anlatacak türden olmalı, bedensel cezaya hiçbir biçimde başvurulmamalıdır. İstenilen bir davranışta bulunmayan çocuğun bazı isteklerden yoksun bırakılması, örneğin beklediği armağanın verilmeyişi, ya da bir gezi programının ertelenmesi gibi.

Disiplin; öğretici, düzenli davranış ve yetkinlik kazandırıcı yetiştirme demektir. Kuralları öğretmek ve çocuğu düzene sokmak yetmez, çocuk denetim altında değilken de öğrendikleri uygulayabilmelidir. Tek başına kaldığı zaman da kurallara uyuyor, davranışlarını kendi düzenleyebiliyorsa yetiştirme başarılı olmuş sayılır. Bu da çocuğa kazandırdığımız vicdan eğitimi ile olur. Bu da toplumsal değerleri alarak kazanılır. Ayıp, yasak, günah kavramları da bu toplumsal değerler içerisindedir. Disiplin, insanın elini kolunu bağlayan yasaklar değil, özgürlüğün en uygun bir biçimde kullanılmasını sağlayan kurallar bütünüdür.

Ailede izlenen tutarlı bir yöntem yoksa disiplinden söz edilemez. Anne-baba çocuğa karşı tutum ve davranışlarında dengeli ve kararlı olmalıdır. Annenin cezalandırdığı davranışı, baba bağışlarsa disiplinin eğitimsel yönü kalmaz.

Çocuğun sağlıklı kişilik ve toplumsal gelişimi için ailede tutarlı bir disiplin uygulanması gerekir. Aşırı baskını çocukta bunalıma neden olduğu ve topluma uyumu engellediği araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Çocuğa toplumsal yaşamın gerektirdiği kurallara uyma bilinci ilk çocukluk döneminden itibaren verilmelidir. Çocuk kurallara uymayı bu dönemde oyun yoluyla kazanır. Bunun için anaokulları en uygun kuruluşlardır.

Dayak, öğretici değeri az, etkisi kısa süren bir yıldırma yöntemidir. Çocuklar, en soğukkanlı ana-babaları bile çileden çıkartacak durumlar oluşturabilirler. Zamanında ve yerinde uyarılara aldırmayan, yaptığında direnen çocuk dayağa aranıyor demektir. Arada bir poposu gibi kaba etlere vurmanın aradaki sevgi ve güveni sarsacağı düşünülemez. Baba döverken anne, anne döverken de babanın karışması doğru olmaz. Bu kural öteki cezalar içinde aynıdır. Dayağın ardından çocuğa sarılıp öpme sakıncalı bir davranıştır. Çocuğun yüzüne kesinlikle vurulmamalıdır. Çünkü onur duygusunun odaklandığı yer yüzdür. İnsanı çok sinirlendirir ve kırar. Önemli olan çocuğu sertçe uyarmaktır. Yoksa vurulan yerde iz bırakmak değil. Ceza ilk kural, davranış çığırından çıkmadan, ya da suç işlenmeden çocuğun durdurulmasıdır. Bu kesin bir dille, kararlılık belirten bir ses tonuyla yapılmalıdır. Günümüzde yaygın olan ‘Dayak cennetten çıkmadır.’ Sözü bahane edilerek çocuklar dövülmekte ve sonucunda hiçbir fayda elde edilememektedir. Bu söze karşı biz de diyoruz ki; ‘Dayak iyi bir şey olsaydı cennetten çıkmazdı.’ Anne-babanın dayak atmasıyla davranışlarını düzelten bir çocuk, anne-babanın gördüğü yerlerde düzgün davranacak, görmediği yerlerde yine yanlışlara devam edecektir. Eğitimde önemli olan çocuğa istek kazandırarak doğru davranışlar kazandırmaktır.

Disiplinde bir başka yöntem, suça karşılık çocuğu sevdiği bir şeyden yoksun bırakmaktır; sokağa çıkma yasağı, Televizyon izleme yasağı gibi. Çocuklar için gerçekten önem taşıyan durumları ceza aracı olarak kullanmak iyi olur.  

 

Kaynak: Kırkıncıoğlu Meliha, Çocuk Ruh Sağlığı, Esin Yayınevi, 1999 İstanbul

 


 
 

 
 
 
 

 

 

 
  2021 © Öğder Adana. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 13.03.2019Tasarım & Kodlama: TekD Web Tasarımı ve İnternet Hizmetleri