Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla  
Site içi arama :    
 
      Ana Sayfa   |   Genel Başkan   |   Haberler   |   Duyurular   |   Belgeler   |   Hakkımızda   |   İletişim
 
 
 

Ziyaretçi İstatistikleri
Aktif: 11
Bugün: 98
Toplam: 1.156.075
 


 
Çocukta Kıskançlık-2

Çocukta Kıskançlık-2

 

 

Ne Yapmalı?

Necla hanımın 3 aylık bebeği vardı ve 5 yaşındaki oğlu Ömer bir defasında, ‘Bebekten nefret ediyorum demişti.’ Necla Hanım önce şok olmuş, ama bu konuyu açtığına sevinmişti. Çünkü mutlaka az da olsa ağabeyi kardeşine kızgındı ve bunları anlatarak boşalması uygundu.

Necla Hanım Ömer’i rahatlatıcı cevap verdi. Şöyle dedi: ‘Bunu söylemene sevindim. Kardeşinle ilgilenmekten sana vakit ayıramayacağımı düşünüyorsun?’ Ömer başını sallayınca, ‘Öyle hissettiğinde, gel bana söyle, ben de sana zaman ayırayım.’ Diye cevapladı. Ömer rahatlamıştı ve bir daha bu konuyu açma gereği duymadı.

Daha sonra bebek doğduğunda büyük çocuğa, gücünün sınırları içinde kardeşinin bakımına katılması sağlanmalıdır. Bu suretle büyük, anne küçükle uğraşırken kendini ihmal ediyormuş duygusuna kapılmaz.

Çocuk anne ve baba için kardeşlerin eşit olduğunu, biri kadar diğerini de sevdiğini görmelidir. Kardeşlere aynı hediyeyi almaktansa, her yaşın ayrı hediyesi olduğunu, büyüyünce küçüğe de aynı türden hediyeler almayacağını söylemek faydalıdır.

Çocuklarda mülkiyet duygusunun güçlü olduğu dikkate alınarak mecbur olmadıkça büyük kardeşin eşyalarını küçük kullanmamalıdır. Bebeğe bir hediye geldiğinde büyük çocuğa da bir hediye verilmelidir.

Büyük çocuğa gösterilen ilgi ve sevgi devam etmeli, anne zamanın bir kısmını büyük çocuğa da ayırmalıdır. Baba büyük çocukla yakın ilgi ve arkadaşlık kurmalıdır. Evde olduğu zaman büyük çocukla oynamalı, beraber alışverişe çıkmalı ve ona değer vermelidir. Çocuk, ana-babası tarfından sevildiğine inanırsa, kıskançlık duygusunu yener. Ane-baba arasında uyumlu hayat, kardeşler arasında olumlu ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Çocuklardan biri, kardeşine verilen hediyeyi kardeşininkinden fazla beğenecek olduğunda da, her şeyin insanın gönlünce olmayacağını, hayat boyunca birçok tersliklerle karşılaşıldığını ve zaman zaman insanın hayal kırıklığına katlanması gerektiğini bilmelidir.

Anne ve evdekiler, bebeği çocuğun önünde gösterişli bir şekilde sevmekten sakınmalıdır. Anne bebekle ilgileniyorsa, baba da büyük çocukla meşgul olursa iyi olur. Çünkü büyük çocuk da çocuktur. Onunla oynamak için yeteri kadar zaman ayırmalı, bazı yersiz istekleri olsa bile anlayışla karşılanmalıdır.

Meliha hanım ilk çocuğu 4 yaşındayken ikincisi doğunca psikiyatriste telefon açarak, iki çocuğa bakmasının zor olduğunu ve bu yüzden büyüğünü anaokuluna vermesinin uygun olup olmayacağını sorar. Psikiyatrist kendisine bunun yanlış olduğunu, çocuğun kendisini dışlanmış hissedebileceğini, 1 yıl sonra vermesini söyler.

Kıskançlık sonucu neler gelişebilir?

Kıskançlık sebebiyle, çocukta emekleme, bebekçe konuşma, biberonla beslenmeye dönme, altını ıslatma, tırnak yeme, parmak emme vb. gelişebilir.

Ayrıca küçük kardeşe saldırganlık biçiminde ortaya çıkabilir. Kardeşini ısırma, ağzını kapatma, üzerinden örtüsünü çekme, ve uyurken gürültü yapıp onu uyandırma ve benzeri davranışlarla kendini gösterir.

Bazen ise kıskançlık dolayısıyla çok daha uslu ve yumuşak, sevimli bir çocuk görünümü alabilir. Kardeşini de aşırı derecede çok sever ve korur.

Kaynak: Sağlık Yolu Dergisi, Sayı: 2

 


 
 

 
 
 
 

 

 

 
  2021 © Öğder Adana. Tüm Hakları Saklıdır.   Son Güncelleme Tarihi: 13.03.2019Tasarım & Kodlama: TekD Web Tasarımı ve İnternet Hizmetleri